Üretici: Soframda Ne Var Peynirleri

Üretim yeri: Balıkesir

Gülsüm ve Alper Akın çifti şehir hayatını deneyimledikten sonra evi gibi hissettikleri Kaz Dağları’na dönüyor. Soframda Ne Var’ın hikayesi de böyle başlıyor. Şehir hayatındaki zorlu yaşantıya çocuklarını doğru besleme endişesi de üzerine eklenince, gıdalarımıza can veren topraklarına geri dönüyor ve kendi arazilerine bir yaşam sürmeye başlıyorlar. Ürettikleri ürünleri ilk olarak eşi dostu ile paylaşmışlar, sonra birçok sofraya konuk olmuşlar. Onlar ürettikçe Kaz Dağları veriyor, Kaz Dağları verdikçe onlar üretmeye devam ediyormuş. Bir süre sonra kafalarında ‘’Toprağın verdiğini toprağa nasıl geri verebilirim?’’ düşüncesi oluşmuş ve bundan yola çıkarak üretimlerini ekosistemi beslemeye yönelik eğitimler alarak, civar köylerdeki kişilerle de anlaşarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmişler. Bir süre sonra peynire olan merakları, onları Yunanistan’daki mandıralara ve artizan peynircilerin atölyelerine kadar götürmüş. Geçen zamanın ardından yolları bölgedeki çoban kadınlar ile kesişen ve onlarla çalışmaya başlayan Gülsüm Akın, hem çoban kadınların içindeki bulundukları ekonomik zorluklara destek çıkmış, hem de keçilerin bilinçsiz otlamasının önüne geçmiş. Keçilerin otlama konusundaki düzeni ve köylülerin aldıkları eğitimler bir süre sonra eko sistemi yenileme konusunda da avantaj sağlamaya başlamış. Zamanla Soframda Ne Var markası ve ekibi ile yöredeki çoban kadınların arasında oturup birbirlerini dinledikleri, dert paylaştıkları, sıkıntılarını ve sevinçlerini kalplerinde hissettikleri bir bağ oluşmuş. Tüm sorunlar ortak şekilde çözdükleri bir hal almaya başlamış. Bir süre sonra yolları doğada olmak isteyip şehirde olan gençler ile de kesişen, tasarımcısından mimarına bu işi öğrenmek ve gönüllü olmak isteyenler ile de çalışmalar yapan marka, şehrin ve kırsalın birbirini beslediği bir sistem yaratmak istiyor.

SNV peynirleri nasıl üretiliyor?

Kaz Dağları’nın mis gibi florasında otlayan dağ keçilerinin sütleri dağ yolları aşılarak her sabah toplanır Mandıraya alınmadan önce gerekli kontrolleri ve testleri uygulanır. Süt süzülerek kazanlara alınır, pastörizasyon işlemi uygulanır. Şirden mayası ile mayalanır sonrasında özel kalıplara alınır. Hiçbir katkı ve koruyucu kullanılmamaktadır.

İçinde ”karışım süt” var mı?     

Soframda Ne Var Mandırası’nda sadece %100 keçi sütü işlenmektedir. Özellikle inek sütü alerjisi olan bireyler tüm ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

İçerik bilgisi nedir?

Tüm keçi peynirleri %100 keçi sütü, şirden mayası ve tuz kullanılarak üretilmektedir.

Keçi peynirleri nasıl saklanmalıdır?

Vakumlu keçi peynirlerini +4 derecede buzdolabında açmadığınız sürece SKT süresince saklayabilirsiniz. Paket açıldıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmelidir. Salamura Keçi Peyniri ürünü kendi suyunun içinde SKT süresince; +4 derecede saklanabilir.