Sorunuz mu var? İşte cevaplar!

Nasıl ortak olabilirim?

Kooperatifimize ortak olmak isteyen BÜ mensupları,

  1. Üye giriş bildirgesi ve ortaklık senedini doldurup, nüfus cüzdan fotokopileri ile birlikte BÜKOOP Baraka’daki gönüllülerimize teslim edebilirler.
  2. Aşağıda bilgileri olan kooperatif hesabımıza ortaklık payı olarak bir defalık 100 TL yatırılması gerekiyor (yasal alt sınır).
  3. Ortaklık payını yatıran dostlarımız, bir de koop@boun.edu.tr hesabımıza e-posta atarsa biz de ortak olduklarını onaylayabiliriz.
    Hesap adı: Boğaziçi Mensupları Tüketim Kooperatifi, Garanti Bankası
    Şube Kodu: 1295
    Hesap No: 6299588

Bir ürün bilgi formunuz varmış, nasıl ulaşabilirim?

Bir tüketim kooperatifi tüzüğünüz/sözleşmeniz var mı?

Olmaz mı! Buradan ulaşabilirsiniz.

BÜKOOP Baraka hangi saatlerde açık?

Hafta içi her gün 13:00-13:30 ve 17:00-17:30 arasında gönüllü nöbetçilerimiz sayesinde açık. Bekleriz.

BÜKOOP üreticilerle tüketicileri nasıl bir araya getiriyor?

BÜKOOP, üretici ile tüketici arasında uzun erimli bir güven ilişkisi tesis etmeye çalışıyor. Bunu BÜKOOP Baraka’da üreticilerle tüketicileri fiziki olarak da bir araya getirerek, Baraka’yı bilgi paylaşımı yapılan bir kamusal alan olarak kullanarak ve üreticilere olabildiğince sık tarla ziyaretleri yaparak sağlamaya gayret ediyor.
Böylece, bilginin üretici ile tüketici arasında doğrudan paylaşılmasını amaçlıyoruz. Üretici ile tüketici arasındaki ilişkinin dolaysız, aracısız olmasını hedefliyoruz. Bizim bu şekilde kurduğumuz üretici ilişkilerimizi, başka benzer gıda toplulukları ve kooperatif girişimleri ile de paylaşıyoruz. Tüm bunları düşününce, BÜKOOP bir “katılımcı sertifikasyon” ya da “topluluk destekli tarım” örneği olarak görülebilir. Tüm bunları kar amacı gütmeden, sadece gönüllü emeği ile organize ettiğimizi de hatırlatırız 🙂 Haydi siz de gelin, beraber yapalım 🙂

Peki neden BÜKOOP? 🙂

Biz tarım ve gıda ile ilgili yanlış giden bir şeyler olduğunu fark edip, buna yapıcı müdahalelerde bulunmaya çalışan, bunu yaparken de hiyerarşiden uzak durmaya gayret eden, gönüllü emeğiyle, beraberce, çok iş yapan, güleryüzlü bir topluluğuz. Benzer bir modelin, mahallelerde, işyerlerinde, üniversitelerde yapılabileceğine dair ilham kaynağı olmaya çalışıyoruz.

Nasıl karar alıyorsunuz? Toplantılarda en çok hocaların sözü mü geçiyor? Ben bir lisans öğrencisi olarak aranıza katılmak istiyorum ama çekiniyorum biraz.

Bu yazımıza göz atmanızı öneririz: http://www.bukoop.org/?p=872

Organik gıda çok pahalı genelde her yerde, organik gıda ucuz olabilir mi sizce?

Bu sorulara daha kapsamlı yanıt vermeye çalışan web sayfamızdaki şu iki yazıya göz atmanızı öneririz:
Ucuz organik ürün mümkün mü? http://46.101.237.33/?p=110
Bir alternatif iktisadi model olarak BÜKOOP http://46.101.237.33/?p=976

Cuma akşamı nöbetçisi para üstü diye sakız verdi. Mercimekten taş, elma kurusundan kurt çıktı. Makarnalar tazeliğini kaybetmiş. Ben kimle muhatap olacağım şimdi?

Dertlerinizi, tasalarınızı, sorularınızı hepsini gönüllü nöbetçilerimize iletebilirsiniz. Facebook hesabımızdan soru sorabilirsiniz, email atabilirsiniz: koop@boun.edu.tr. Daha da güzeli belki siz de gönüllülük yaparsanız bütün bu dertlerinizin çözümlerini bulmada sizin de katkınız olabilir 🙂

Ürünleri tadıp alamıyor muyuz?

Zaman zaman bazı ürünleri açıp tattırmaya çalışıyoruz. Bir tadan bir daha geliyor zaten 🙂

Ürünler hep aynı tatta mı/kalitede mi? Nasıl emin oluyorsunuz? Geçen aldığımızda değişmişti sanki biraz?

Ürünlerimiz standardize endüstriyel üretim olmadığı için her zaman aynı tat, koku veya kalitede olmaları mümkün değil. Hatta Baraka’da o kadar standardize bir ürün görürseniz bize söyleyin, bunu sorgulayalım 🙂

Fatura kesebiliyor musunuz? Dövizle ödesek? Vergiden muaf mısınız?

Vergimizi çatır çatır ödüyoruz vallahi 🙂 Kredi kartı kabul edemediğimiz gibi, döviz de biraz zorluyor bizi 🙂

Ürün fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?

Tüm masraflarımızı karşılayacak, kar da zarar da etmeden yılı kapamamızı sağlayacak şekilde fiyatları belirliyoruz. Bunun için ürünün bize maliyeti üstüne üründen ürüne değişmekle birlikte, genelde ürünün satış fiyatının %13-16 civarına tekabül eden BÜKOOP payını ekliyoruz. Temel gıdalarda (bulgur, mercimek gibi) biraz daha düşük tutmaya çalışıyoruz. Daha çok bilgi isterseniz Baraka’ya uğrayın yüz yüze anlatalım.

Bizde çok kavanoz birikti sizden. Onları siz kapalıyken bile kapıya bırakıp gitsem alıp yeniden kullanabilir misiniz? Bir de alışveriş torbalarından, karton/bez çantalardan çok var bizim evde. Getirsem işinize yarar mı?

İkisi de süper olur, teşekkür ederiz.

Süt siparişi nasıl ve hangi aralıklarla veriliyor?

Süt siparişlerini aylık olarak topluyoruz. Yeni bir ay başlamadan önceki son hafta tüm ay için sipariş veriliyor. Sonra her hafta pazartesi veya salı günü önceden siparişi verilen ve ödemesi yapılan süt nöbet saatlerinde alınmalı.
Önemli: Salı saat 17:30’a kadar teslim alınmamış sahipli sütleri bozulmasınlar diye başkasına veriyoruz. Bunun geri ödemesini de yapmıyoruz. Ay başını kaçırdıysanız da o ayın kalan son 3 haftası, 2 haftası, bir haftası için sipariş verebilirsiniz. Süt siparişi verdiğinizde isminizi listeye yazdırdığınızdan emin olun. Nöbetçiler yoğunluk sırasında bazen atlayabiliyorlar. İsminizin listede yazması sizin sorumluluğunuzda.

Tek haftalık süt siparişi versem olmaz mı?

Olur, ama süt sipariş listesine düzgün işaretlendiğinden emin olun.

Artan sütlerden alayım o zaman. Ayırıyor musunuz? Sütün arttığından nasıl haberim olacak?

Süt artarsa Salı akşamları 17:30’da alabilirsiniz. Tam bu saatte Baraka’ya uğrarsanız iyi olur. Maalesef ayıramıyoruz, sadece gönüllüler olarak iş yaptığımız için fazlaca karmaşa çıkıyor, yetişemiyoruz. Siz en iyisi yine de sipariş verin önceden, sütünüz garanti olsun.

Bu sütü alıp kaynatınca ne kadar sürede tüketmek gerek? Aldığım gün mü kaynatmalıyım?

Süt hava değmeden şişeleniyor ve soğuk zincir bozulmadan Barakamıza kadar geliyor. O yüzden görece uzun süre dayanıyor. Süt her hafta Pazartesi sabah Baraka’ya geliyor. Diyelim Salı günü aldınız, en geç perşembeye kadar kaynatsanız iyi olur. Yazın daha da çabuk kaynatmakta fayda var tabii yine de. Kaynattıktan sonra 1 haftaya kadar dayanıyor. Ama tabii buzdolabınıza vs göre bu durum kısalabilir de.

Yoğurt satmıyor musunuz? Hiç mi satmayı düşünmüyorsunuz?

İsterdik, ama şimdilik yok. Bükoop’tan süt alıp, evde kendi yoğurdunu yapmak da ayrı bir zevk, tavsiye ederiz J

Peynir çeşitleri ve aralarındaki farklar neler?

Kars’tan İlhan Koçulu’dan gelen peynirlerimiz eski kaşar, taze kaşar, gravyer peyniri, Malakan peyniri. Adapazarı’ndaki üreticimiz Ali Kuş’tan gelen keçi peynirlerimiz ise salamura keçi peyniri (küp şeklinde) ve yuvarlak disk şeklinde olan sert keçi peyniri. Bunlarla ilgili zaman zaman Facebook’ta bilgi paylaşıyoruz. Eski paylaşımlarımıza bakarsanız epey fikir verir. Daha detaylı bilgi çok yakında Facebook’ta ve web sitemizde olacak.

Malakan peyniri nedir?

Aroması eski kaşara benzemekle beraber, kıvamı bir hayli yeni kaşarı andıran Kars’taki üreticimiz Boğatepe çiftliğinden gelen leziz peynir. Malakan halkı 1877 (93 harbi) sonrası Rus Çarı 2. Aleksandr tarafından Kars’a yerleştirilmiş ve bu yöreye peynircilikle ilgili pek çok şey öğretmiş bir halk. Malakan peyniri Ekim-Mart arasında inek sütünden yapılıyor ve tavsiyelere göre ayva, portakal reçeli ve Kars çiçek balıyla beraber iyi gidiyor.

Eski kaşarın üreticisi mi değişti? Tadı geçen yıldan farklı.

Hayır, hala İlhan Koçulu’dan alıyoruz. Fakat bununla ilgili yönetmelik değişmiş. Peynirin daha güzel olgunlaşmasını sağlayan tahtalar ve bakırın kullanılması yasaklanmış. Peynirin daha az olgun olduğunu fark etmişsinizdir. Bu konuda üreticimiz de çok dertli. 3 ayda olgunlaşan peynirin, 1 yıl bile dursa eskisi gibi olgunlaşamadığını söylüyor. AB yasalarıyla gelmiş olan bu düzenlemeye Fransa ve İtalya geleneksel peynir üreticileri de itiraz etmekte. Fransa’da geleneksel üretim için istisnalar getirilmiş bu sayede. Türkiye’de henüz beklemedeyiz bu konuda.

Tereyağı ne sütünden yapılıyor?

İnek sütünden. İnekler de bunlar 🙂 Bogatepe inekler

Tereyağı stoğunuz çabuk bitiyor. Çok alsam bu sefer evde nasıl saklasam derdi oluyor. Buzlukta mı tutsam?

Üreticimizin Zavot Köyü’ndeki ineklerinin doğum zamanı tereyağı gelemiyor, bu zamanlar için tereyağını buzlukta saklayabilirsiniz. Fakat tereyağını buzlukta streç film içinde vs. dondurmayın, pet şişelerdeki gibi “buz yanığı”nın kansorejen etki yaratabileceğini duyuyoruz, derin dondurucuda ve bulaşık makinesinde kullanıma uygun 5 numaralı ve kapaklı plastik kaplar içinde dondurulması gerekiyormuş bildiğimiz kadarıyla.

Mandalina/Portakal/Greyfurt bir daha ne zaman gelecek?

Seneye kışın Aralık’ta.

Mandalinanın kilosu markette iki lira sizde dört lira. Pahalı değil mi? Çok mu kar koyuyorsunuz üzerine?

Kimyasalsız üretilmiş, kokulu Bodrum mandalinasını iki liraya bulmak ne yazık ki mümkün değil, hatta bulmak bile çok zor :). Mandalina konusunda çok iddialıyız. Bir kez tadın zaten bir daha 2 liralık mandalinalar size asitli sünger gibi gelmeye başlayabilir.

Çiçek, çam ve kestane balları arasındaki farklar neler? Bir de balda sahtecilik çokmuş. Testleri yapılıyor mu?

Datça Sındı’dan çiçek ve çam balı geliyor. Buradaki kooperatifin ürünleri hem çok güvenilir, hem çok lezzetli, hem de fiyatları çok iyi. Çiçek balında daha vanilyamsı bir tat geliyor, çam balında biraz daha çam kokusu. Kestane balı ise Artvin Borçka’daki yine bire bir çok iyi tanıdığımız idealist bir üreticimizden geliyor. Onun ise aroması çok güçlü, çocuklar sevmeyebilir belki. Ama çok lezzetli ve sağlıklı. Hergün bir çay/tatlı kaşığı tüketilirse bağışıklığı güçlendirebileceği söyleniyor. Kış aylarında bire bir. Kars’tan gelen çiçek balımız da şahane. Peynir üreticimiz İlhan Koçulu’dan geliyor. İlhan Koçulu bal üretim metotlarında zaman zaman varrua hastalığına karşı kanserojen kimyasallar kullanıldığını söylüyor ve bu yüzden bize gönderdiği balların üretiminde bu kimyasalların kullanılmaması konusunda da çok hassas. Doğunun çiçek balları bir başka lezzetli oluyor bizce, Malakan peynirimiz ile de iyi gidiyor bu arada, aklınızda olsun.

Aldığım Datça balı neden dondu? Bozuldu mu bu şimdi? Ne yapabilirim? Zehirlenmeyelim?

Ballarımızın çoğu kış aylarında Barakamız soğuk olduğu için donabilir. Bu balın gerçek bal olduğuna dair iyi bir gösterge aslında. Balın içinde farklı çiçeklerin özü oluyor. Ve bazı çiçeklerin özü daha hızlı donarken, bazıları daha yavaş donuyor. Çam balının içinde de yine bir miktar çiçek özü de olduğu için (arılara şu çiçeğe git, buna gitme demiyoruz J ), çam balı da donabiliyor. Donuk halde yemeyi seven de var, ama sıvı halini tercih ediyorsanız, kavanozu ılık su içinde bekletebilirsiniz. Aman kaynar suya koymayın, balın içindeki yararlı maddeleri bozmayın.

Kaç çeşit badem var? Farkları ne? Bademler çiğ mi kavrulmuş mu?

Şu anda sadece sıra badem geliyor. Normalde ak badem ve nurlu baden de getiriyorduk, ama bu sene badem çok az olduğu için badem fiyatları çok yükseldi maalesef. Sıra badem her zaman en çok satın alınan bademimiz. Fiyat/performans oranı çok çok iyi! Datça yarımadasında, yapılan bilimse çalışmalara göre 30-40 çeşit farklı (bir kısmı da endemik) badem var. Ama bunların ticari değeri olan nurlu badem (en üst kalite ve en büyük badem), ak badem, acı badem ayrı toplanıyor. Tarlalardaki diğer 20-30 çeşit badem ise “sıradan” toplanıyor ve “sıra badem” oluyor J İçinde cins cins farklı farklı Datça bedemini tek bir pakette yemiş oluyorsunuz yani.

Polen taze mi? Nasıl yeniyor bunlar? Alerji yapmasın?

Polenimiz kurutulmuş polen. Bala karıştırabilirsiniz, sabah yulaf ezmesi vb ile kahvaltı ediyorsanız onun içine de ekleyebilirsiniz. Bağışıklığı güçlendirdiği söyleniyor. Ama alerji işi tabii her zaman için kişiden kişiye değişen dikkat edilmesi gereken bir konu. Aman dikkat edin!!

Bayramiç ve Datça zeytinyağları soğuk sıkma mı? Aralarındaki fark nedir?

Evet. İkisi de soğuk sıkmım. En fazla 29 dereceye kadar ısıtılmış su vasıtasıyla sıkılıyorlar. Soğuk sıkım olması sayesinde besin değeri daha iyi muhafaza ediliyor bildiğimiz kadarıyla.
Bayramiç zeytinyağı tipik bir Kuzey Ege zeytinyağı. İpeksi, asiditesi de daha düşük. Datça zeytinyağı, Güney Ege yağları gibi daha güçlü aromalı (kimilerine o yüzden biraz sert geliyor, sevmeyebiliyorlar, ama bayılanlar da var), asiditesi biraz daha yüksek.

Bükoop’taki sabun zeytinyağı mı defne mi? Sabunda kullanılan zeytinyağı sızma zeytinyağı mı?

Sızma zeytinyağı ile elde üretiliyor sabunlarımız. Bayramiç’teki zeytinyağı üreticimizin annesi yapıyor.

Vakıflı Koop’tan gelen nar ekşisi çok farklı ve çok güzel. Nasıl yapılıyor? Ne kadar dayanır? Katkı maddesi var mı bu yapım sürecinde?

Bu ve benzeri soruların cevapları 6. Bükoop bülteninde var. Buyrun efenim;

http://46.101.237.33/wp-content/uploads/2015/03/BuKoop_Bulten_Sayi_6.pdf

 

Kahvaltılık salçanın içinde neler var?

Karapürçek Kadın Derneği’nden gelen kahvaltılık salçanın içinde biber ve domates salçası, taze veya kuru nane, haşlanmış havuç, ceviz, pul biber(acı değil), sarımsak ve (bazen) maydanoz var.

 

Bükoop’ta satılan tahinin özelliği ne?

Tahinimiz Kaş-Kalkan yöresinden geliyor. Kullanılan susam yerli tohum (piyasada artık susamın çoğu ithal). Susamın öğütüldüğü değirmen ise üreticinin atalarından kalma geleneksel su değirmeni. Çifte kavrulmuş çok lezzetli bir tahin.

 

Tahinle susam ezmesinin farkı ne?

Susam ezmesi, tam susamdan elde ediliyor, besin değeri olarak daha öne çıkıyor bu haliyle kepeğinden vs. ayrılmadığı için. Tadı tahine göre daha güçlü haliyle. Yerli susamdan üretiliyor.

 

Haşhaş ezmesi nedir? Nasıl yeniyor? Nelerle iyi gider?

Unlu mamüllerde kullanılıyor (çok güzel haşhaşlı çörekler yapılabiliyor), aynı zamanda bal veya pekmezle karıştırıp da yenebilir, ekmek üzerine sürülebilir. Peynir ve haşhaş ikilisini de tavsiye edenler var, aklınızda olsun. Her türlü kombinasyona açık haşhaş ezmesi çok lezzetli!

 

Bazı ürünlerinizin kapları plastik. Bunlar sağlıklı mı?

Örneğin susam/haşhaş ezmesi 5 numara sağlıklı plastikte geliyor. Tahinin konduğu plastik ise sanıyoruz ki su ve yağ şişelerinin yapıldığı 1 numara plastikten. Haliyle 5 numara plastik kadar sağlıklı değil, açınca cam kavanoza aktarılması tavsiye ediyoruz.

 

Aradığınızı bulamadınız mı?

Aradığınızı bulamadıysanız, aklınızı kurcalayan farklı bir sorunuz varsa Baraka’ya bekleriz. Çaylarımızı yudumlarken sorularınızı cevaplamaya çalışırız. Eğer “ne yazık ki zamanım yok o nedenle teknolojiyi kullanmayı tercih ediyorum” diyorsanız, bize her zaman yazabilirsiniz.