Yumurta üreticimiz Hayta Ailesi Beykoz’un Kaynarca Köyü’nde yaşıyor. Farklı türlerden 500 adet tavuk, horoz ve civciv, 6 dönüm tel çit ile çevrili orman alanı içerisinde tüm gün besleniyor. Geceleri ise 100 metre karelik bir kapalı alanda kalıyorlar.
Üreticilerimiz, haftalık 800-1000 arası yumurta alıyor ve tavuklara mısır dahil HİÇ EKSTRA YEM vermiyor! Yani tavuklar sadece ormanda buldukları yeşillik ve börtü böcekle besleniyor ve bu nedenle 3-4 günde bir ancak yumurtluyorlar. Hayta Ailesi, eğer yem verirlerse her tavuktan günde bir yumurta alabileceklerini söylüyor, fakat bunun yerine tamamen doğal üretimi tercih etmişler. Tavukları 2 haftalıkken almışlar ve 10 aydır bakıp büyütmekteler.
Kış aylarında tavukların beslenecekleri yeşillikler azalınca muhtemelen bir miktar mısır da verecekler buna ek olarak. Fakat bu endüstriyel mısır değil! Memleketleri Konya Ereğli’den atalık tohumla üretilen mısırlardan getirip öğütüp tavuklara vermeyi planlıyorlar, geçen kış da öyle yapmışlar.
Bu arada bu denli hassas bir üreticiden beklendiği gibi antibiyotik veya herhangi bir başka sentetik gıda katkısı veya ilaç da verilmiyor tavuklara elbette!
Hayta Ailesi, şu ana kadar perakende olarak tek tek evlere teslim etmiş yumurtaları ama bu hem çok yorucu olmuş, hem de düzensiz bir satış şekli olmuş (harcanan bol miktarda benzin de cabası!). Dolayısıyla artık topluca tüketici gruplarına vermek istiyorlar bu güzel yumurtaları.
Kaynarca Köyü çok temiz havası ve suyu olan bir köy, İstanbul’a çok uzak olmasa bile henüz gerçekten izole bir yer sayılabilir. Yemyeşil ve küçücük köy evleri ile tam bir Karadeniz köyü!
Biz gidip gördük 5 Bükoop gönüllüsü, ama hep beraber daha büyük bir grup olarak çok yakında bir tarla ziyareti yapalım diyoruz. Ne dersiniz?
 
[portfolio projects=”10″ title=”Ürünler” show_title=”yes” filters=”hayta-ailesi”]