Karapürçek Kadın Derneği Susurluk, Balıkesir

Karapürçek Balıkesir’in Susurluk İlçesine bağlı bir belde.
Karapürçek kadın derneği, uzun adıyla Karapürçek Kadın Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Sanat Derneği, ilk olarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı projesi olarak bir araya gelmiş kadınlardan oluşmaktadır. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan destek alarak 11 Mayıs 2010’da kurulan derneğin genel amacı “Karapürçek’te yaşayan ve sosyo-ekonomik durumlarına göre dezavantajlı bir grup olarak tanımlanan kadınlara, kısmi istihdam olanakları sağlayarak, ek gelir yaratmalarına destek olmak”tır. Kayıtlı 46 üyesi bulunan dernekte üretime, kayıtlı üye olmayan kadınlar da katılabilmektedir. Üretilen tüm çeşitler dernekte beraber, geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Sebzeler ve süt yerel üreticiden doğrudan temin edilmekte, un Balıkesir ve Susurluk’taki fabrikalardan alınmaktadır. Ürünler katkı maddesi eklenmeden taze üretilmekte ve stoklanmamaktadır.
2010 yılından bu yana, birlikte ve ortaklaşa ürün yapan kadınlar daha sonrasında da bir üretim kooperatifi kurarak civar yerlerde, satış noktalarında ürünlerini satmaktadırlar. Salça, tarhana, erişte, reçel gibi ürünerin yanı sıra, mevsine göre değişik turşu çeşitleri, acı biber turşusu veya kazayağı otu turşusu gibi farklı ürünler de üretmektedirler.
Bükoop neredeyse kurulduğundan beri Karapürçek kadın derneğinden sade, ıspanaklı, ısırganlı ve havuçlu erişte, tarhana, domates, biber ve kahvaltılık salça getirmekte ve geleneksel üretim yapan kadın derneğine destek olmaktadır.
Erişte gibi bazı ürünler için kadınlara yevmiye ödenmektedir. Tarhana yapımında emeğin karşılığı bir çuval un için belirlenen TL miktar üzerinden dağıtılmaktadır.
Balıkesir TV 100’nin “Tuğçe ile Mutfaktayız” programında Dernek Başkanı ve Karapürçek ile Bükoop’un iletişim kurduğu kişi olan Alime İlban kurulduğundan beri derneğin ve kadınların hikayelerini anlatıyor.: https://www.youtube.com/watch?v=5kAjfR0ZW5E
 
[portfolio projects=”10″ title=”Ürünler” show_title=”yes” filters=”karapurcek-kadin-dernegi”]