Üretici: Neşe Bilgin

Üretim yeri: Saçaklı, Bayramiç Çanakkale

Buğday çok az su ile nemlendirip, silindir şeklinde çok hızla dönen bir tamburu olan dövme aletine konur. Buğdaylar tamburun dönmesi ile çeperlere çarparken kabukları soyulmuş olur. Daha sonra sıcak hava verilen bir elek üzerinden geçirilip kurutuluyor.  Dövme buğday olarak da bilinen aşurelik buğday çorba ve salatalarda da kullanılabilir.

Neşe Bilgin’den Buğday Çorbası Tarifi:

Aşurelik buğdayı üzerine kapatacak kadar ılık su koyarak geceden ıslatın.
Buğdayları iyice yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin (tabii düdüklü tencerede de pişirebilirsiniz).
Ben bir kilo buğdayı böyle pişirip küçük saklama kaplarına bölüp derin dondurucuda saklıyorum.
Gerektiğinde hızlıca çorba yapmaya hazır oluyor.
Çorbayı yapmak için, tercihinize göre isterseniz et suyu, tavuk suyu, veya sadece su ile yiyeceğiniz miktara seyreltip  kaynatın.
Terbiyesi için; (yaklaşık bir litre, yani 5 su bardağı çorba için)
1 su bardağı yoğurt
1 yumurta sarısı
1 dolu yemek kaşığı un
Hepsini iyice karıştırın. Kaynamış çorbadan terbiyenin içine bir kepçe alıp karıştırın, sonra hepsini çorbanın içine karıştırarak dökün. Terbiyeyi doğrudan sıcak çorbaya dökerseniz terbiye kesilir, bu nedenle önce terbiyeye yavaş yavaş sıcak çorba ekliyoruz). Bir on dakika kısık ateşte karıştırın.
Servis etmeden bir çorba kaşığı tereyağı veya zeytinyağı ile bir çorba kaşığı nane ve bir çay kaşığı pul biberi i yakmadan karıştırıp çorbanın üzerine dökün.
Bir diğer alternatif olarak, bir küçük soğanı küçük küçük doğrayıp yağda hafifçe kavurup, sonra naneyi ekleyebilirsiniz, çorbanız çok daha lezzetli olur.
Son dakikada soğan kavurmak istemez ama yine de soğanın lezzetini katmak isterseniz, buğdayı  kaynatırken içine bir bütün soğan atıp, piştikten sonra çıkartabilirsiniz.
Buğday çorbasını yaparken içine haşlanmış nohut ta ekleyebilirsiniz.  Ben kış çorbasına eklemiyorum, ama yaz çorbasında nohut çok güzel oluyor.
Yaz çorbası:
Derin dondurucuda sakladığınız buğdaya, bir bardak haşlanmış nohut ekleyin, istediğiniz miktara yoğurt ile seyreltin, içine bol nane ve  biraz zeytinyağı, istediğiniz miktarda tuz ekleyin, çorbanız hazır.
İnternetten aşağıdaki tariflere de bakabilirsiniz.: