[portfolio projects=”10″ title=”Ürünler” show_title=”yes” filters=”akin-yilmaz”]
Yazar: Neş’e Bilgin
Saçaklı köyü Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindedir.  Bayramiç şehir merkezine, gittiğiniz yola bağlı olarak 6 ile 11 km uzaklıkta bir tepe üzerine kurulmuş olarak Bayramiç ovasına bakmaktadır. Köyün arkasını yasladığı Kazdağı yamaçlarında çam ormanları, köyün çevresinde ise zeytinlikler bulunmaktadır. Ovaya doğru inince meyve ve sebze bahçeleri başlar.
Saçaklı köyünün yerleşik nüfusu yaklaşık 250 kişidir. Köy halkının çoğunluğu ilçeye göç etmiş olmakla birlikte köydeki zeytinlik ve bahçelere gidip gelmektedir. Sekiz yıllık eğitim sistemi ile ilçeye göç hızlanmış, köyde kalan ailelerin çocukları ise taşımalı sistem ile ilçede eğitim görmektedir. Köyün ilkokulu ve hatta bir zamanlar var olan ortaokulu virane halindedir.
Köyün ana geçim kaynağı zeytindir. Köyde çoğunlukla Edremit tipi yağlık zeytin yetiştirilmektedir. Köyde süt ineği ve keçi yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Saçaklı’da zeytin bahçelerinde sulama yapılmaz. Zeytin ağaçlarına budama sonrasında koruyucu olarak bordo bulamacı püskürtülür. İlkbaharda, zeytinin çiçeklenme döneminde zeytin güvesine karşı ilaç kullanan üreticiler de olabilmektedir. Zeytin hasatı Kasım-Ocak aylarında yapılmaktadır.
Saçaklı Köyünde iki kooperatif vardır. Bunlardan biri Saçaklı Tarım Kredi Kooperatifi’dir. Diğeri ise SS Saçaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’dir.  Saçaklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1972 yılında kurulmuş, 2005 yılında ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan aldığı kredi ile kontini zeytinyağı fabrikasını hayata geçirmiştir. Saçaklı’nın ve çevresindeki zeytin üreticilerinin zeytinlerini işlemekte ve zeytinyağı çıkartmaktadır. Zeytinyağı tesisinin köyün içinde olması nedeniyle köyün zeytinleri çok kısa sürede beklenmeden işlenebilmektedir. Zeytinlerin beklemeden işlenmesi nedeniyle de elde edilen yağın asit oranı çok düşük kalabilmektedir. Saçaklı zeytinyağı ortalama olarak 0.5-0.8 dizem asit oranına sahiptir. Aroması ağır olmayan, meyvemsi, incecik bir zeytinyağıdır.